Beszélgetés a Green Policy Center igazgatójával a Mária Rádió Teremtésvédelmi műsorában
07.28.2020
Szerző: Huszár András

Intézetünk igazgatója Huszár András Nemes Gábor vendége volt 2020. július 23-án a Mária Rádió Teremtésvédelmi műsorában. Ez volt a Green Policy Center első nyilvános médiamegjelenése.

A beszélgetésben bemutatásra került röviden, hogy mi vezetett a Green Policy Center elindításának ötletéhez és melyek az intézet legfőbb céljai. Huszár András elmondta többek között, hogy – ahogyan az az éppen ötéves Laudato Si’ pápai enciklikában is szerepel:

a jelenleg tapasztalható átfogó és egyre súlyosabb környezeti kihívások megoldása nem lehet eredményes, ha nem gondoljuk újra ember és természet viszonyát. A korábban megvolt harmónia felbomlott, amelynek visszaállítása csak értékalapú változás útján lehet eredményes.

A beszélgetésben szóba került ennek kapcsán pl. a túlfogyasztás jelensége, amelynek legfőbb veszélye, hogy azokra is vonatkozik, akik ezt nem gondolnák magukról. Huszár András arra hívta fel ennek kapcsán a figyelmet, hogy már az is óriási előrelépést jelentene, ha elkezdenénk figyelni arra, hogy pontosan miket is vásárolunk, hiszen minden egyes vásárlással támogatjuk az adott termék előállításának folytatását. Arra a kérdésre válaszolva, hogy az intézet hogyan tesz aktívan a klímasemleges gazdasági és társadalmi működés elérése érdekében, Huszár András kitért arra, hogy a Green Policy Center konkrét projektek megvalósításában is szerepet kíván vállalni már az ötletek fejlesztésétől kezdve egészen azok megvalósításáig.

Emellett arról is szó esett, hogy a Green Policy Center már az indulásától kiemelten figyel arra, hogy a lehető legkisebb környezeti lábnyommal működjön, és emellett üzleti bevételeinek egy részéből évente egyszer környezeti hatást kompenzáló tevékenységet fog végezni itthon, Magyarországon. Az igazgató végül, de nem utolsó sorban beszámolt arról, hogy részt vesz az Aquinói Szt. Tamás közéleti műhely beszélgetéssorozatában, amelynek célja többek között, hogy olyan fogalmak jelentését és az abból következő cselekvést újra gondolja, mint például a teremtésvédelem. Hamarosan a beszélgetés írásos eredménye is olvashatóvá válik.

A beszélgetés itt hallgatható meg:

A Mária Rádió Teremtésvédelmi műsorának korábbi részei pedig itt érhetőek el: https://hangtar.mariaradio.hu/Teremtesvedelem

Kapcsolódó bejegyzések

 

A Green Policy Center 2024-es évértékelője

A Green Policy Center 2024-es évértékelője

A Green Policy Center 2024-ben is azon dolgozott, hogy tudományosan megalapozott információk mentén, kiegyensúlyozottan, őszintén és párthovatartozástól függetlenül foglalkozzunk a klímaváltozással és egyéb halasztást nem tűrő zöldpolitikai kérdésekkel. Az alábbiakban összefoglaljuk az idei év legfontosabb eredményeit.

Az Európai Uniós jogban is erősebb védelmet kaphatnak a jövő generációk, és ez zöld szempontból különösen is fontos

Az Európai Uniós jogban is erősebb védelmet kaphatnak a jövő generációk, és ez zöld szempontból különösen is fontos

Fontos alapvetés, hogy nem elég csak minél több gyermek megszületését politikai céllá tenni, azzal is ugyanennyire kellene törődni, hogy milyen életfeltételeket biztosítunk az utánunk következő nemzedékek számára. A világban ma zajló környezeti folyamatok viszont nem abba az irányba mutatnak, hogy „jó dolog” lenne mostanában megszületni. Az Európai Unióban egy közelmúltban indult kezdeményezés azt szeretné elérni, ha jogilag kötelező módon vegyék figyelembe a döntések jövő nemzedékekre gyakorolt hatásait. A területnek önálló biztosa is lesz az új Bizottságban. De hogy ki-mit ért a generációk közötti igazságosságon és hogyan jut érvényre ez a szempont a jogalkotásban az még nem teljesen világos.

COP29 – A klímakonferencia, ahonnan minden fél elégedetlenül távozott

COP29 – A klímakonferencia, ahonnan minden fél elégedetlenül távozott

Nemrég ért véget az ENSZ legutóbbi éves klímakonferenciája Bakuban, ahová a fejlődő országok új pénzügyi források, míg a fejlett országok megerősített kibocsátás-csökkentési lépések biztosítása érdekében érkeztek, azonban az öböl-menti országokat kivéve végül mindannyian csalódva kellett, hogy távozzanak. Mi is történt Azerbajdzsánban és mik a jövőre vonatkozó jelentőségei a konferenciának?