Felhívás kutatási tanulmányok készítésére – Klíma és Biztonság – Gazdasági kihívások
06.29.2023
Szerző: Tibor Schaffhauser

A Klíma és biztonság projekt keretében összességében 8 tanulmány elkészítésére kerül sor, harmadik körben a gazdasági kihívások – energiaellátás biztonsága, gazdasági károk és infrastruktúra – témáiban. Alább olvasható a harmadik körös kutatási felhívás követelményrendszere.


Háttér

„Klíma és Biztonság” projekt célja, hogy elősegítsük a téma megjelenítését a hazai közbeszédben, meginduljon a szakmai párbeszéd és rendelkezésre álljanak a megfelelő szakmai anyagok a továbblépéshez. A projekt eredményeként tanulmányok kerülnek elkészítésre, egy zárókonferencia kerül megrendezésre, egy kötet kerül kiadásra az eredmények rögzítésére és disszeminációjára, valamint egy javaslatcsomag kerül előállításra a releváns stakeholderek (HM, EM, Katasztrófavédelem, stb.) részére. 

A projekt során a kihívásokat három fő terület mentén kezeljük, ezek a 1) humán (klímamigráció, egészségügyi biztonság, élelmezésbiztonság), 2) természeti (vízbiztonság, erdőtüzek és természeti katasztrófák, biológiai sokféleség kihívásai) és 3) gazdasági kihívások (energiaellátás biztonsága, gazdasági károk és infrastruktúra).

A projekt bemutatása, valamint annak tartalommeghatározó konferenciájának összefoglalása alább olvasható.

Kutatási felhívás

Második körben a természeti kihívások témáiban tesszük közzé felhívásunkat kutatási tanulmányok készítésére (Az első körös kutatási felhívások itt, míg a második körös felhívások itt találhatók). Alább olvasható a feladatleírás és pályázat menetének kivonata:

Feladatok

  • Egy szerzői ív terjedelmű tanulmány készítése a részletes kutatási felhívások 1.2 pontja alatt megfogalmazott útmutatónak megfelelően;
  • Kézirat bemutatása és megvitatása egy műhelybeszélgetés keretében 2023. szeptember végén, az ott elhangzott javaslatok feldolgozása;
  • Egy legfeljebb 2000 szavas terjedelmű – publikációra alkalmas – közérthető összefoglaló cikk írása a tanulmány főbb gondolatairól;
  • A kész tanulmány főbb gondolatainak bemutatása a projekt zárókonferenciájának keretében 2024. februárjában.

Pályázat menete

  • A pályázás az alábbiak megküldésével történik:
    • szakmai önéletrajz;
    • publikációs / kutatási lista;
    • a tanulmány javasolt tartalmi felépítése (tartalomjegyzék-szerűen, a címszintek bemutatásával)
  • A pályázati csomagot kérjük a tibor.schaffhauser@greenpolicycenter.com címre megküldeni.

Pályázat benyújtásának határideje

A pályázás határideje: 2023. július 20.

Ellentételezés

  • A feladat teljeskörű ellátásáért bruttó 180.000 Ft ellentételezést biztosítunk.

Részletes kutatási felhívások


Kapcsolódó bejegyzések

 

Lakásfelújítás az energiakereskedők kontójára? — Érkeznek az új lehetőségek

Lakásfelújítás az energiakereskedők kontójára? — Érkeznek az új lehetőségek

Nagy kormányzati lökést kap a lakossági felújításokat az energiakereskedők és -szolgáltatók terhére segítő Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR), az új szabályokat nemrég bocsátotta társadalmi egyeztetésre az Energiaügyi Minisztérium. Bár ez a rendszer itthon még nem közismert, megújított formájában jelentősen hozzájárulhat a hazai épületállomány energetikai felújításához, ami az energia- és klímacélok mellett a rezsiköltségek, hazánk energiaszuverenitása és a gazdaság szempontjából is jó hír.

Tényleg nem lehetünk egyszerre versenyképesebbek és fenntarthatóbbak is?

Tényleg nem lehetünk egyszerre versenyképesebbek és fenntarthatóbbak is?

Nemrég mutatta be az Európai Bizottság az úgynevezett Versenyképességi Iránytűt, valamint hamarosan érkezik a Tiszta Ipari Stratégia is. Ezek a kezdeményezések reagálnak a nagyipari lobbi érveire, melyek szerint az EU a zöld intézkedésekre való fókuszálás miatt „elvesztette versenyképességét”. A versenyképesség erősítése közben azonban nem tűnnek el a környezeti kihívások, sőt azok egyre erősebbek. De vajon megfér-e egymással ez a két cél?

Az európai ipar tiszta átalakulása vagy az ipari lobbi kívánságlistája?

Az európai ipar tiszta átalakulása vagy az ipari lobbi kívánságlistája?

Az Európai Bizottság bemutatta a régóta várt Tiszta Ipari Megállapodást, amelytől nem kevesebbet vár, mint hogy csökkentse az európai energiaárakat, miközben növeli is a versenyképességet. Hogy a Megállapodás mennyire támogatja az ipar zöldítését és mennyiben az ipari lobbi érdekeit, azt az alábbi gyorselemzésünkben foglaljuk össze.