Felhívás kutatási tanulmányok készítésére – Klíma és Biztonság – Gazdasági kihívások
06.29.2023
Szerző: Tibor Schaffhauser

A Klíma és biztonság projekt keretében összességében 8 tanulmány elkészítésére kerül sor, harmadik körben a gazdasági kihívások – energiaellátás biztonsága, gazdasági károk és infrastruktúra – témáiban. Alább olvasható a harmadik körös kutatási felhívás követelményrendszere.


Háttér

„Klíma és Biztonság” projekt célja, hogy elősegítsük a téma megjelenítését a hazai közbeszédben, meginduljon a szakmai párbeszéd és rendelkezésre álljanak a megfelelő szakmai anyagok a továbblépéshez. A projekt eredményeként tanulmányok kerülnek elkészítésre, egy zárókonferencia kerül megrendezésre, egy kötet kerül kiadásra az eredmények rögzítésére és disszeminációjára, valamint egy javaslatcsomag kerül előállításra a releváns stakeholderek (HM, EM, Katasztrófavédelem, stb.) részére. 

A projekt során a kihívásokat három fő terület mentén kezeljük, ezek a 1) humán (klímamigráció, egészségügyi biztonság, élelmezésbiztonság), 2) természeti (vízbiztonság, erdőtüzek és természeti katasztrófák, biológiai sokféleség kihívásai) és 3) gazdasági kihívások (energiaellátás biztonsága, gazdasági károk és infrastruktúra).

A projekt bemutatása, valamint annak tartalommeghatározó konferenciájának összefoglalása alább olvasható.

Kutatási felhívás

Második körben a természeti kihívások témáiban tesszük közzé felhívásunkat kutatási tanulmányok készítésére (Az első körös kutatási felhívások itt, míg a második körös felhívások itt találhatók). Alább olvasható a feladatleírás és pályázat menetének kivonata:

Feladatok

  • Egy szerzői ív terjedelmű tanulmány készítése a részletes kutatási felhívások 1.2 pontja alatt megfogalmazott útmutatónak megfelelően;
  • Kézirat bemutatása és megvitatása egy műhelybeszélgetés keretében 2023. szeptember végén, az ott elhangzott javaslatok feldolgozása;
  • Egy legfeljebb 2000 szavas terjedelmű – publikációra alkalmas – közérthető összefoglaló cikk írása a tanulmány főbb gondolatairól;
  • A kész tanulmány főbb gondolatainak bemutatása a projekt zárókonferenciájának keretében 2024. februárjában.

Pályázat menete

  • A pályázás az alábbiak megküldésével történik:
    • szakmai önéletrajz;
    • publikációs / kutatási lista;
    • a tanulmány javasolt tartalmi felépítése (tartalomjegyzék-szerűen, a címszintek bemutatásával)
  • A pályázati csomagot kérjük a tibor.schaffhauser@greenpolicycenter.com címre megküldeni.

Pályázat benyújtásának határideje

A pályázás határideje: 2023. július 20.

Ellentételezés

  • A feladat teljeskörű ellátásáért bruttó 180.000 Ft ellentételezést biztosítunk.

Részletes kutatási felhívások


Kapcsolódó bejegyzések

 

Az Európai Uniós jogban is erősebb védelmet kaphatnak a jövő generációk, és ez zöld szempontból különösen is fontos

Az Európai Uniós jogban is erősebb védelmet kaphatnak a jövő generációk, és ez zöld szempontból különösen is fontos

Fontos alapvetés, hogy nem elég csak minél több gyermek megszületését politikai céllá tenni, azzal is ugyanennyire kellene törődni, hogy milyen életfeltételeket biztosítunk az utánunk következő nemzedékek számára. A világban ma zajló környezeti folyamatok viszont nem abba az irányba mutatnak, hogy „jó dolog” lenne mostanában megszületni. Az Európai Unióban egy közelmúltban indult kezdeményezés azt szeretné elérni, ha jogilag kötelező módon vegyék figyelembe a döntések jövő nemzedékekre gyakorolt hatásait. A területnek önálló biztosa is lesz az új Bizottságban. De hogy ki-mit ért a generációk közötti igazságosságon és hogyan jut érvényre ez a szempont a jogalkotásban az még nem teljesen világos.

COP29 – A klímakonferencia, ahonnan minden fél elégedetlenül távozott

COP29 – A klímakonferencia, ahonnan minden fél elégedetlenül távozott

Nemrég ért véget az ENSZ legutóbbi éves klímakonferenciája Bakuban, ahová a fejlődő országok új pénzügyi források, míg a fejlett országok megerősített kibocsátás-csökkentési lépések biztosítása érdekében érkeztek, azonban az öböl-menti országokat kivéve végül mindannyian csalódva kellett, hogy távozzanak. Mi is történt Azerbajdzsánban és mik a jövőre vonatkozó jelentőségei a konferenciának?

Az idei klímacsúcs legnagyobb kérdése: ki fizesse a klímaváltozás kezelésének költségeit?

Az idei klímacsúcs legnagyobb kérdése: ki fizesse a klímaváltozás kezelésének költségeit?

Jövő héten kezdődik a soron következő ENSZ klímakonferencia Bakuban, ahova az EU delegációja a magyar soros elnökség vezetésével érkezik meg. Az idei konferenciának a delegációk kiemelt elvárásokkal indulnak neki, mivel a klímaváltozás elleni fellépés pénzügyi fedezetéről kell megállapodnia az országoknak. Milyen főbb ütközőpontokra és eredményekre számíthatunk a következő két hétben?