A Green Policy Center egy praktikus, gyakorlati példákkal tarkított kézikönyvvel igyekszik hozzájárulni a hazai hitelintézeti portfóliók dekarbonizációjához.
A Párizsi Megállapodásban meghatározott célkitűzések elérése – miszerint a globális hőmérséklet-emelkedést jóval 2°C alatt kell tartani az iparosodás előtti szinthez képest, törekedve arra, hogy az végül a 1,5°C se haladja meg, illetve, hogy alkalmazkodjunk a klímaváltozás elkerülhetetlen hatásaihoz, és összhangba hozzuk a globális pénzügyi folyamatokat a klímaváltozás elleni fellépéssel – ambiciózus fellépést igényel a gazdaság minden területén.
A cselekvésre rendelkezésre álló idő kevés. A Párizsi Megállapodás céljainak elérése érdekében a kibocsátásokat minden évtizedben nagyságrendileg a felére kell csökkenteni.
A klímasemleges banki finanszírozás globális elterjedése a klímakatasztrófa megelőzésének egyik fontos összetevője, hiszen enélkül a gazdaság strukturális átalakítása nem lehetséges. A bankok és a reálgazdaság dekarbonizációja kéz a kézben jár, ugyanakkor a hitelintézetek ezt a folyamatot stratégiájuktól függően – előmozdíthatják, megkönnyíthetik és meggyorsíthatják, amennyiben tudatosan törekednek saját portfóliójuk klímasemlegessé tételére.
A klímasemleges banki finanszírozás támogatására több önkéntes, nemzetközi kezdeményezés jött létre, amelyekhez a globális pénzügyi rendszer egyre nagyobb hányada csatlakozik, így a jelentőségük is folyamatosan növekszik. Az utóbbi években már a kötelező európai vállalati és pénzügyi szabályozásban is megjelent a klímasemlegességi szempont, noha jelen Kézikönyv lezárásakor még nyitott kérdés volt, hogy a bankokra milyen kötelezettség vonatkozik majd az átállási tervek elkészítésében.
A 2022 őszén végzett felmérésünk szerint hazánkban még csak kezdeti stádiumban, és csak sporadikusan volt jelen a klímasemleges bankolás gondolata. A magyar bankrendszerben feltárt akadályok széles skálán mozognak, és jelentős kihívást jelentenek. Fontos azonban látni, hogy 2023 nyaráig a hazai bankrendszer jelentős részében már megjelentek az önkéntes, klímaváltozással kapcsolatos vállalások, ám eltérő mértékben.
Klímasemleges banki finanszírozás – Kézikönyv a hitelintézeti portfóliók dekarbonizációjához
A fentiek mentén készítette el a Green Policy Center a „Klímasemleges banki finanszírozás – Kézikönyv a hitelintézeti portfóliók dekarbonizációjához” című anyagát. A kézikönyv nemzetközi irányelvek, hazai jogszabályok mentén és nemzetközi jó példák bemutatásával négy lépésben taglalja a klímasemlegesség megvalósítását.
Jelen Kézikönyvnek két fő célja van:
■ a nemzetközi banki klímasemlegességi sztenderdek bemutatása a hazai érintettek számára, illetve;
■ ezek magyar kontextusban való gyakorlati alkalmazásának elősegítése a hitelintézetek számára.
Jelen Kézikönyv hiányt pótló lehet a hazai piacon. Kronológiailag is jól felépített, mivel a Green Policy Center által írt „Klímasemlegesség a magyar bankszektorban – Helyzetkép, akadályok és lehetőségek” dokumentumra és Magyarország Klímasemlegességi Előrehaladási Jelentésére épít. A Kézikönyv a banki klímasemlegesség megvalósításához vezető utat jól értelmezhető, átlátható lépésekre bontja, lefekteti a hazai és uniós jogszabályi alapokat, bemutatja a finanszírozott kibocsátások mérési lehetőségeit, az elérhető klímaforgatókönyveket, amelyek az átállási tervezéshez szükségesek, illetve gyakorlati szemmel járja körbe a témát, nemzetközi példákkal is illusztrálva azt.
dr. Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke
A Párizsi Klímamegállapodás elfogadásával, valamint a klímaváltozás negatív hatásainak gyorsulásával a pénzintézeteknek is ki kell venniük a részüket a gazdaság és a társadalom zöld átállásának finanszírozásából. Ezen felül a pénzügyi rendszer fenntarthatóságához nélkülözhetetlen a portfóliók mihamarabbi zöldítése, mivel akár már középtávon is kockázatokat rejtenek magukban a nem környezetbarát befektetések. Ennek okán a Magyar Bankszövetség is elkötelezetten támogatja tagjainak ez irányú törekvéseit, így külön üdvözlendő az ilyen és ehhez hasonló, gyakorlatorientált kézikönyvek és segédanyagok elkészülte, amelyek segíthetik a hazai pénzintézetek klímavédelmi céljainak megvalósítását.
Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke
A teljes „Klímasemleges banki finanszírozás – Kézikönyv a hitelintézeti portfóliók dekarbonizációjához” című anyag letölthető alább:
GPC-2023_finanszirozasi-anyag_END