A Green Policy Center 2024-es évértékelője
12.29.2024
Szerző: Tibor Schaffhauser

A Green Policy Center 2024-ben is azon dolgozott, hogy tudományosan megalapozott információk mentén, kiegyensúlyozottan, őszintén és párthovatartozástól függetlenül foglalkozzunk a klímaváltozással és egyéb halasztást nem tűrő zöldpolitikai kérdésekkel. Az alábbiakban összefoglaljuk az idei év legfontosabb eredményeit.


Idén is folytattuk a Klímabajnokok rádióműsorunkat a Mária Rádió frekvenciáin, összesen 493 percnyi beszélgetést hallgathattak hallgatóink hazai zöld kezdeményezésekről.

Ahhoz, hogy megfelelő szakpolitikai válaszokat adhassunk, ismernünk kell az éppen zajló folyamatokat. A Green Policy Center célja, hogy ezeket az információkat tömören, érthetően és szemléletesen a nyilvánosság számára elérhetővé tegyük. Ennek keretében idén is folytattuk az Előrehaladási Jelentéseink sorát, igy elkészítettük Magyarország Harmadik Klímasemlegességi Előrehaladási Jelentését, valamint a mezőgazdaság helyzetével foglalkozó Magyarország Második Klímaalkalmazkodási Előrehaladási Jelentését is.

Rendszeresen fogalmaztunk meg szakpolitikai javaslatokat is annak érdekében, hogy hazánk 2030-as és 2050-es klímasemlegességi céljait elérhesse. Ennek keretében foglalkoztunk többek között a fogyasztási szokások alakításának lehetőségeivel, a legrosszabb energiahatékonyságú épületek fenntarthatóbbá tételével, ajánlásokat tettünk hazánk Nemzeti Energia- és Klímatervének felülvizsgálatához, valamint foglalkoztunk a 2040-es klímapolitikai célokkal is.

Klímaváltozás és biztonság Magyarországon című projektünk keretében áttekintettük és értékeltük azokat a környezeti kihívásokat, amelyek kezelésére hazánk jelenleg még nem készült fel megfelelően, vagy amelyek közép- és/vagy hosszú távon válhatnak biztonsági kihívásokká, amennyiben nem teszünk ellenük időben. Ezek kezelésére a projekt keretében szakpolitikai javaslatokat is megfogalmaztunk.

Segítettük a Klímatudomány 10 Üzenete az Élhető Jövőért Nyilatkozat megszületését, amelyet a magyar klímatudomány 11 neves képviselője adott ki azzal a céllal, hogy a nyilvánosság egyenes és világos üzeneteket kapjon a tudomány képviselői részéről a problémákkal és a lehetséges megoldásokkal, a szükséges és előremutató intézkedésekkel kapcsolatban. A nyilatkozat támogatása nyitott a tudományos élet képviselői előtt.

Idén is számtalan rendezvényt szerveztünk, ezekről összesen 649 percnyi videófelvétel készült, amelyek megtekinthetők YouTube csatornánkon. Azonban a legnagyobb rendezvényünk idén is a Klímasemleges Magyarország 2050 Konferencia volt, ahol ezúttal a társadalmi folyamatokkal foglalkoztunk meghívott szakértőinkkel és a közönség bevonásával.

Végül, de nem utolsósorban két képzést is útjára indítottunk idén; elindítottuk az Ökoreziliencia képzésünket annak érdekében, hogy pszichológusokkal és coachokkal együttműködve segítsük a szervezetek ellenállóképességének javítását a várható környezeti változásokkal szemben, valamint képzést indítottunk projektek zöld menedzsmentjének támogatására is.

Jövőre folytatni tervezzük a szerteágazó munkánkat, további szakpolitikai javaslatokat fogunk megfogalmazni hazánk 2030-as és 2050-es klímapolitikai céljainak eléréséhez, további izgalmas eseményeket és rádióbeszélgetéseket hozunk hazai jó gyakorlatokról, folytatjuk a klímaváltozás és biztonság kapcsolatának vizsgálatát és sok-sok elemzést készítünk halasztást nem tűrő zöldpolitikai kérdésekről. Kövessenek minket jövőre is!


Kapcsolódó bejegyzések

 

Az Európai Uniós jogban is erősebb védelmet kaphatnak a jövő generációk, és ez zöld szempontból különösen is fontos

Az Európai Uniós jogban is erősebb védelmet kaphatnak a jövő generációk, és ez zöld szempontból különösen is fontos

Fontos alapvetés, hogy nem elég csak minél több gyermek megszületését politikai céllá tenni, azzal is ugyanennyire kellene törődni, hogy milyen életfeltételeket biztosítunk az utánunk következő nemzedékek számára. A világban ma zajló környezeti folyamatok viszont nem abba az irányba mutatnak, hogy „jó dolog” lenne mostanában megszületni. Az Európai Unióban egy közelmúltban indult kezdeményezés azt szeretné elérni, ha jogilag kötelező módon vegyék figyelembe a döntések jövő nemzedékekre gyakorolt hatásait. A területnek önálló biztosa is lesz az új Bizottságban. De hogy ki-mit ért a generációk közötti igazságosságon és hogyan jut érvényre ez a szempont a jogalkotásban az még nem teljesen világos.

COP29 – A klímakonferencia, ahonnan minden fél elégedetlenül távozott

COP29 – A klímakonferencia, ahonnan minden fél elégedetlenül távozott

Nemrég ért véget az ENSZ legutóbbi éves klímakonferenciája Bakuban, ahová a fejlődő országok új pénzügyi források, míg a fejlett országok megerősített kibocsátás-csökkentési lépések biztosítása érdekében érkeztek, azonban az öböl-menti országokat kivéve végül mindannyian csalódva kellett, hogy távozzanak. Mi is történt Azerbajdzsánban és mik a jövőre vonatkozó jelentőségei a konferenciának?

Az idei klímacsúcs legnagyobb kérdése: ki fizesse a klímaváltozás kezelésének költségeit?

Az idei klímacsúcs legnagyobb kérdése: ki fizesse a klímaváltozás kezelésének költségeit?

Jövő héten kezdődik a soron következő ENSZ klímakonferencia Bakuban, ahova az EU delegációja a magyar soros elnökség vezetésével érkezik meg. Az idei konferenciának a delegációk kiemelt elvárásokkal indulnak neki, mivel a klímaváltozás elleni fellépés pénzügyi fedezetéről kell megállapodnia az országoknak. Milyen főbb ütközőpontokra és eredményekre számíthatunk a következő két hétben?