Lezárult a Természet könyvének újranyitása tanulmánysorozatunk – Számadás az eredményekről
06.30.2021
Szerző: Fanni Nyírő

Hét tanulmány, hét tanulmánybemutató, tíz szerző – az elmúlt egy év során elkészült a Green Policy Center első tanulmánysorozata, a Természet könyvének újranyitása. A sorozat a konzervatív értékrend és az éghajlatváltozás elleni fellépés közötti kapcsolatot vizsgálja. Egy anonim kérdőíves felmérés keretében értékeltük a tanulmánysorozatot, amely igazolta, hogy a magyar klímasemlegesség elérése érdekében az elméleti megalapozáson túl hasznos lesz további jógyakorlatok bemutatása a jövőben.


A felmérésből kiderült, hogy a kitöltők számára egyaránt lényeges a klímaváltozás kérdése, amelynek fontossága véleményük szerint növekedni fog az elkövetkező évtizedben. A tanulmánysorozat tartalmi felépítését, illetve a feldolgozott témákat illetően több, mint 90%-uk helyeselte. Emellett a kitöltők 82%-a egyetértett a tanulmánysorozat induló hipotézisével, mely szerint korunk környezeti válságának megoldása a társadalom széles körű, elkötelezett cselekvését igényli. A válaszadók támogatták azt is, hogy az egyes tanulmányok témáiban további elemzések szülessenek. 

A válaszadókat megkértük arra is, hogy az egyes tanulmányok főbb tételeit értékeljék. A legnagyobb egyetértés a klímaváltozás népmozgást kiváltó hatásait illetően mutatkozott meg. 90% fölött volt azoknak az aránya, akik egyetértettek a teremtésvédelem lényegével, az esztétikai és az ökológiai szempontok szoros kapcsolatával, valamint a regionális összefogás és a felelősségi szintek megfelelő meghatározásának fontosságával. A kapitalizmus megújításának tétele megosztóbbnak bizonyult – ezzel kevesebben, kétharmad arányban értettek egyet a válaszadók.

A klímaváltozás elleni küzdelem fontos lépése a helyi jógyakorlatok keresése és széleskörű bemutatása. Valamennyi válaszadó érdeklődést mutatott ilyen hazai jó példák iránt, melyek hatékonyan reagálnak az éghajlati változásokhoz történő alkalmazkodás során felmerülő problémákra és kihívásokra. Szakmai műhelyünk örömmel fogadta az érdeklődést, ezzel összhangban a közeljövőben ilyen hazai jógyakorlatokat tervezünk összegyűjteni, illetve bemutatni. 

A tanulmányok megtalálhatóak a honlapunkon, a tanulmánybemutatók videófelvételei pedig visszanézhetőek YouTube csatornánkon.


Kapcsolódó bejegyzések

Lakásfelújítás az energiakereskedők kontójára? — Érkeznek az új lehetőségek

Lakásfelújítás az energiakereskedők kontójára? — Érkeznek az új lehetőségek

Nagy kormányzati lökést kap a lakossági felújításokat az energiakereskedők és -szolgáltatók terhére segítő Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR), az új szabályokat nemrég bocsátotta társadalmi egyeztetésre az Energiaügyi Minisztérium. Bár ez a rendszer itthon még nem közismert, megújított formájában jelentősen hozzájárulhat a hazai épületállomány energetikai felújításához, ami az energia- és klímacélok mellett a rezsiköltségek, hazánk energiaszuverenitása és a gazdaság szempontjából is jó hír.

Tényleg nem lehetünk egyszerre versenyképesebbek és fenntarthatóbbak is?

Tényleg nem lehetünk egyszerre versenyképesebbek és fenntarthatóbbak is?

Nemrég mutatta be az Európai Bizottság az úgynevezett Versenyképességi Iránytűt, valamint hamarosan érkezik a Tiszta Ipari Stratégia is. Ezek a kezdeményezések reagálnak a nagyipari lobbi érveire, melyek szerint az EU a zöld intézkedésekre való fókuszálás miatt „elvesztette versenyképességét”. A versenyképesség erősítése közben azonban nem tűnnek el a környezeti kihívások, sőt azok egyre erősebbek. De vajon megfér-e egymással ez a két cél?