Pályázati szolgáltatások, projektmenedzsment

Támogatjuk, hogy a zöld gazdasági és társadalmi átállást elősegítő, klímavédelemmel kapcsolatos projektek európai uniós forrásokhoz jussanak. Segítünk az előremutató ötletek koncepciókká, majd pályázatokká alakításában.  Az éppen aktuálisan elérhető forrásokról további információkat alább találhat.

I. Közvetlen nemzetközi források:

 

1. LIFE pályázatok

Forrás: Európai Uniós költségvetés, melyet kiegészíthet hazai társfinanszírozás

Teljes keret: a 2021-2027-es időszakra, uniós szinten, az összes alprogramra összesen 5,4 milliárd euró
Pályázható projektméret: a projektek átlagos költségvetése 1-4 millió euró (2-5 éves projektek)

 

Mit támogat?

Több területen jelenik meg LIFE felhívás:
– Természet- és környezetvédelem – természeti értékeink, élőhelyek védelme;
– Klímaváltozás mérséklése/alkalmazkodás;
– Tiszta energia felhasználására való átállás támogatása olyan területeken, mint
energiatermelés, épületenergetika, energiaközösségek, képzések stb.

A LIFE pályázatok során lehetőség van technológia-, tudástranszfer megvalósítására, kulcsszereplők közötti kommunikáció erősítésére, jógyakorlatok átvételére, demonstrálására és más az adott felhívásban megjelölt célok elérését segítő akciók megvalósítására. A LIFE konstrukció ugyanakkor nem támogatja a nagyobb infrastrukturális beruházásokat – csak demonstrációhoz, pilot projektekhez elengedhetetlen minimális mértékű beruházások lehetségesek.

Hogyan érhető el?

Az Európai Bizottság Funding tender opportunities felületén.

A pályázók (az Európai Unió bármely országából) az adott felhíváshoz tartozó adatok, sablonok alapján készíti el, majd a felületen az EU felé közvetlenül adja be a pályázatát, melyet szintén az EU értékel.

Mekkora a támogatási intenzitás?

A pályázati kiírástól függően 60-95%, melyet a releváns hazai Minisztérium társfinanszírozással egészíthet ki.

Forráshoz jutás időigénye

Évente jelennek a pályázati kiírások szeptember eleje és november közepe közötti időszakban. A beadott pályázat hiánypótlása, értékelése fél-egy évet vesz igénybe, az első (előleg) kiutalásig általában egy év szükséges a beadástól számítva.

Jogi háttér

(EU) 2021/783 rendelet

Bővebb információ: https://lifepalyazatok.eu/

Miben tudunk segíteni

A projektötlet kidolgozása, javaslatok a konzorcium összeállítására, partnerkeresés, pályázatírás, segítség nyertes projektek projektmenedzsment szervezetének felállításában, szakmai feladatok ellátása a projekt megvalósítása során.

2. Visegrádi Alap pályázatok

Forrás: Visegrádi Alap tagországok befizetései

Pályázható projektméret: a projektek a mini grant-ektől (pár ezer euró) az általános grant-enek át (10-80 ezer euró) egészen a stratégiai grant-ekig (egyedi elbírálás) terjed, míg hosszuk átlagosan 18 hónapig terjedhetnek

Mit támogat?

A Visegrádi Alap olyan szervezeteket keres, amelyek célja a tudás megosztása, az innováció fokozása és a polgárok bevonása a visegrádi régióban, valamint Közép- és Kelet-Európában a határon átnyúló kis projektektől, amelyek célja a kölcsönös megértés javítása a határ menti területeken, a többoldalú kezdeményezésekig, amelyek potenciálisan az emberek javát szolgálják az egész régióban.

Több területen jelenik meg a felhívás:

  • Kultúra és közös identitás
  • Oktatás és kapacitásépítés
  • Innováció, K+F, Vállalkozás
  • Demokratikus értékek és a média
  • Közpolitikai és intézményi partnerség
  • Regionális fejlesztés, környezetvédelem és turizmus
  • Társadalmi fejlődés

Hogyan érhető el?

A Visegrádi Alap oldalán kerülnek kiírása a felhívások: https://www.visegradfund.org/apply/visegrad-grants/
Mekkora a támogatási intenzitás? A támogatások a projekt költségvetésének akár 100%-át
fedezhetik, 15%-os overhead mellett.

Forráshoz jutás időigénye:

A Visegrádi Alap oldalán évente háromszor kerülnek kiírása a felhívások általában február 1., június 1., október 1. leadási határidőkkel, a beadott pályázat hiánypótlása, értékelése, az első (előleg) kiutalása ezért általában gyorsan zajlik.

Bővebb információ: https://www.visegradfund.org/

Miben tudunk segíteni:

A projektötlet kidolgozása, javaslatok a konzorcium összeállítására, partnerkeresés, pályázatírás, segítség nyertes projektek projektmenedzsment szervezetének felállításában, szakmai feladatok ellátása a projekt megvalósítása során.

3. ELENA – European Local ENergy Assistance

Forrás: Uniós költségvetés, Európai Beruházási Bank

Mit támogat? Energiahatékonysági, megújuló energia és városi fenntartható mobilitás programok előkészítését és működtetését. Tehát nem magukat a beruházásokat támogatja, hanem a támogatási programok országos vagy helyi közigazgatás, pénzügyi és állami vállalkozások általi kidolgozását és működtetését.

 Pályázható projektméret: Általában 3-4 éves, 30 millió eurót meghaladó beruházási összegű programokhoz adnak a program méretének 10-20-ad részét kitevő támogatást.

Hogyan érhető el? Az Európai Beruházási Bankhoz kell fordulni. Nincsenek pályázati kiírások, bármikor benyújtható: https://www.eib.org/en/products/advisory-services/elena/index.htm 

Forráshoz jutás időigénye: 9-18 hónap

Miben tudunk segíteni?  A koncepció kialakítása és letárgyalása.

4. EUCF – European City Facility

 

Forrás: Uniós költségvetés.

Pályázható projektméret: a támogatás összege fixen 60 ezer euró.

Mit támogat? a települési SECAP-ban (vagy hasonló klíma- és energiacélokat tartalmazó dokumentumban) szereplő intézkedések megvalósításához kialakítandó beruházási koncepciók készítéséhez. Energiahatékonysági intézkedésekre, megújuló energiára, e-mobilitásra igényelhető támogatás.

Hogyan érhető el? nagyjából félévente lebonyolított pályázati kiírásokon keresztül: https://www.eucityfacility.eu/home.html 

Forráshoz jutás időigénye: fél év.

Miben tudunk segíteni? A pályázat megírásában.

II. A magyar hatóságok közreműködésével elérhető uniós források

 1. Kohéziós források és a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) zöld célokat szolgáló beruházásai

 

Forrás: Uniós költségvetés.

Teljes keret: Magyarország ezen uniós forrásokból való részesedésén (13.500 milliárd Ft) belül, a zöld célokra fordítani tervezett összeget nagyságrendileg 5000 milliárd Ft-ra becsüljük a jelenlegi uniós ciklusban. (Magyarország jelenleg csak a keret egy részéhez fér hozzá a jogállamisági mechanizmussal összefüggésben.)  

 

Mit támogat? A 2021-29-es évek során számos, fenntartható közlekedéssel, hulladékgazdálkodással, energiahatékonysággal és megújuló energiával kapcsolatos beruházás van tervben, Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének és a 8 operatív programnak megfelelően. (Ezen a forrásrészen belül, az Igazságos Átmenet Alapot eltérő jellege miatt egy külön pontban részletezzük.)

 Hogyan érhető el? A forrást a magyar Kormány kapja meg és teszi elérhetővé a hazai szereplők számára pályázati kiíráson keresztül vagy egyedi projektként. 

 Pályázható projektméret: pályázatonként eltérő

 Mekkora a támogatási intenzitás? A Kormány által kiírt pályázattól függ. Az uniós állami támogatási szabályok projekttípustól függően határozzák meg.

 Forráshoz jutás időigénye: A Kormány által kiírt pályázattól függ.

 Jogi háttér: (EU) 2021/1060 európai parlamenti és tanácsi rendelet

 Miben tudunk segíteni? Pályázatírás a Kormány által fokozatosan megjelentetett tenderekhez.

 

2. Igazságos Átmenet Alap

 

Forrás: Uniós költségvetés. 

Teljes keret: a Magyarország számára elérhető forrás, a kötelező tagállami társfinanszírozással együtt, a 2021-2027-es időszakra nézve 110 milliárd Ft körül alakulhat. (Magyarország jelenleg csak a keret egy részéhez fér hozzá a jogállamisági mechanizmussal összefüggésben.)

Pályázható projektméret: várhatóan pályázatonként eltérő lesz.

 

Mit támogat? Elsődleges célja a klímasemlegességbe való átmenet káros gazdasági hatásának enyhítése. Csak bizonyos kiemelten érintett megyékben érhető el, ezek hazánk esetén Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Baranya. Előbbi kettőben a legnagyobb fókusz a Mátrai Erőmű és a szénbányászat beszüntetését követő gazdasági átstrukturálás, Baranyában pedig az ipar zöld átalakítása.

 Hogyan érhető el? A forrást a magyar Kormány kapja meg és teszi elérhetővé a hazai szereplők számára pályázati kiírásokon keresztül, a KEHOP Plusz operatív program részeként. 

Mekkora a támogatási intenzitás? A Kormány által kiírt pályázattól függ. Az uniós állami támogatási szabályok projekttípustól függően határozzák meg.

 Forráshoz jutás időigénye: A Kormány által kiírt pályázattól függ.

 Jogi háttér: (EU) 2021/1056 európai parlamenti és tanácsi rendelet

 Miben tudunk segíteni? Pályázatírás a Kormány által fokozatosan megjelentetett tenderekhez.

Eddigi tevékenységünkért keresse fel a referenciák oldalunkat. Amennyiben felkeltettük
érdeklődését, forduljon hozzánk elérhetőségeinken.